در حال بارگیری...
تاریخچه-نجاری
23 سپتامبر

تاریخچه نجاری و تاثیر آن در تمدن

تاریخچه نجاری و تاثیر آن در تمدن های مختلف

در طول تاریخ های باستانی تا دوره مدرن ما، هر تمدن در جهان از چوب برای ایجاد اشیاء مفید ، زیبا و تزئینی استفاده کرده است.

نمونه هایی از چوبکاری توسط مصری های باستان، یونانی، رومی ها و چینی ها را می بینیم. بسیاری از فرهنگ های باستانی دیگر در سراسر جهان همچنین در زمینه نجاری فعالیت می کرده اند که از سبک های مختلف و تکنیک های مختلف استفاده می شده است.

سلاح های اولیه استفاده شده برای دفاع و شکار و ابزارهای ساده ای که برای ساختن پناهگاه ها استفاده میشده است چوبی بوده است. باستان شناسان یک باشگاه چوبی و حفاری چوب در Kalambo Falls در رودخانه Kalambo در مرز زامبیا و تانزانیا کشف کردند.

 

نجاری-در-گذشته

فرآیند نجاری

همانطور که انسان مهارت های چوبکاری خود را توسعه داد، توانایی بهتر برای کشتن حیوانات برای غذا، تمیز کردن زمین ، کشت محصولات زراعتی، ساخت قایق ها، ساختمان ها و مبلمان را نیز پیدا کرد. بنابراین نجاری تبدیل به یک فرایند مهم بود که به پیشرفت تمدن ها منجر شد.

با توجه به حجم وسیعی از مواد پوشش داده شده مربوط به تاریخ نجاری، این مقاله بر روی چوب از زمان های قدیم تا قرون وسطی تمرکز می کند و تمرکز بر روی برخی تمدن های برجسته تر است. به همین دلیل نجاری که در تمدن های دیگر انجام می شده است حذف می شود، نه به این دلیل که آنها اهمیت کمتری دارند، به علت حجم زیاد موارد که برای بررسی وجود دارد. با این حال، ما به طور خلاصه برخی از ابزارهای برجسته تر چوب را که در طول تاریخ مورد استفاده قرار گرفته اند، مرور خواهیم کرد.

 

بسیاری از نقاشی های مصر باستان به ۲۰۰۰ سال قبل برمی گردد. تخت مبلمان، تخت و صندلی را نمایش می دهد. همچنین شواهد فیزیکی این اشیاء چوبی نیز وجود دارد، زیرا بسیاری از آنها به دلیل آب و هوای خشک برخی کشورها، در موزه ها حفظ شده اند. حتی برخی از سارکوفاتی ها (تابوت ها) موجود در مقبره ها از چوب ساخته شده اند.

کارگران چوب کشی مصر باستان به طور مداوم به تمرین هنر و مهارت های خود برای افزایش تکنیکهای نجاری می‌پرداختند. به عنوان مثال، آنها هنر وینریز را اختراع کرده اند، که عمل لایه برداری و برش های نازک چوب را با هم انجام می دهد.

اولین نمونه هایی از ونیز بیش از ۵،۰۰۰ ساله است که در آرامگاه سمرقند یافت شده است. بسیاری از فرعون ها با اشیایی که دارای روکش آبنوس آفریقایی و درون عاج بودند، دفن شده اند.

براساس تحقیق برخی از محققان، مصری ها برای پایان دادن به کارهای چوبی خود، اولین بار از لاک زدن استفاده کرده اند. هر چند کاملا معلوم نیست دلیل لاک زدن بنا به چه دلیلی بوده است.

سازندگان باستانی مصر از ابزارهای مختلف از جمله محورها، چاقو، شاسی، کشش اره و مته استفاده می کرده اند. در حدود ۳۱۰۰ سال پیش آنها برای اتصال قطعات چوب از مفاصل استفاده می کردند همچنین استفاده از چسبهای حیوانی نیز دارای شواهد فیزیکی متعددی است.

مصر شناسان قدیمی ترین قطعه تخته سه لا را در یک تابوت مربوط به سومین سلسله را یافتند. این تخته سه لا ساخته شده از شش لایه چوب ۴ میلی متر ضخیم است.

مصریان از چوب های مختلف برای ساخت مبلمان و اشیاء دیگر استفاده می کردند. این چوب ها از ساحل بومی، ساکومور محلی و درختان تاماریس بوده است. با این حال، هنگامی که جنگل زدایی در دره نیل از آغاز سلسله دوم رخ داد، آنها شروع به وارد کردن سدر، چوب کاج حبیه، جعفری و بلوط از نقاط مختلف خاورمیانه کردند. آنها همچنین آبنوس را از مستعمرات مصری وارد کرده و از آن برای ساخت اقلامی مانند صندلی های چوبی تزئینی و مقبره ها استفاده کردند.

 

در کتاب مقدس نوح، یکی از نخستین کارگران چوبکاریرا می‌بینیم. پس از آنکه خداوند طرح خود را برای انهدام بشریت فاسد با فرو ریختن زمین اعلام کرد، به نوح یک پروژه ۱۲۰ ساله داد تا ساخت یک کشتی سلطنتی از چوب سایپرس را به اتمام برساند .

خداوند ساخت کشتی را با دستورالعمل ها و ابعاد دقیق ابلاغ کرد. دریافت کرده ایم که ابعاد کشتی حداقل ۴۵۰ فوت طول، ۷۵ فوت عرض و ۴۵ فوت ارتفاع (به اندازه یک ساختمان ۴ طبقه) بوده است.

پس از سیل، عرشه به کوه های آرارات ترکیه آمد.

 

در حالی که نوح و خدمه نجاری او مهارت های استثنایی را در ساخت کشتی می گذاشتند، کتاب مقدس عبری، تصویری متفاوت از کارگران چوب خاوری اورشلیم را در زمان سلیمان نشان داده است. همانطور که در فصل ۵ پادشاهان نوشته شده بود، سلیمان مجبور شد که هنرمندان فنیک را از شهر ساحلی تایر وارد کند تا معبد خود را بسازد.

دانش آموزان فنيسيون در صنايع چوبي پيچيده، مانند مبلمان و تزئينات آنها با حيوانات عاجي مهارت داشتند، اما با گذشت چند سال، مهارت هاي چوبي اورشلیم بهبود يافت. در اشعیا پیامبر نجار و ابزارهایش را توصیف می کند، که نشان می دهد که در دوران پادشاهان، اورشلیم بیشتر در معرض دگرگونی و نجاری بوده است.

سدر لبنان که از لبنان وارد شده، یکی از محبوب ترین مصالح ساختمانی است که با استفاده از چوب باستانی با کیفیت بالا، بوی دلپذیر و مقاومت در برابر پوسیدگی و حشرات مورد استفاده قرار گرفته است. بسیاری از معابد، قصرها و کشتی های دریایی از این چوب ساخته شده اند، از جمله معبد معروف سلیمان.

موزه نجاری

 

تمدن های چین

تمدن های اولیه چین همچنین هنر نجاری را ارتقا دادند. اعتقاد بر این است که نجاری در آن کشور با در حدود سال ۷۲۰ قبل میلاد شروع به رشد کرده است. هنگامی که این اتفاق افتاد، چین توسعه بسیاری از کاربردهای چوبی را انجام داد، از جمله اندازه گیری دقیق مورد استفاده برای ساخت گلدان، جداول و دیگر قطعات مبلمان.

در طول این مدت، یک نجار شناخته شده، لو بان، به عنوان یکی از مؤلفان صنایع چوب در چین شناخته شد. اعتقاد بر این است که او خط گچ و ابزارهای دیگر را به چین آورده است. حدود ۱۵۰۰ سال پس از مرگ او، آموزه های او در کتاب لو تهیه شده است.

این کتاب کار خود را به عنوان نجاری ثبت کرده و شامل ابعاد مختلف برای ساخت اشیاء مانند گلدان گل، جداول و … است. همچنین دستورالعمل های خاصی را درباره فنگ شویی (باد و آب) ارائه کرد.

فنگ شویی عمل چینی باستان شناسی ژئومتیک است یعنی قرار دادن اشیاء فیزیکی در مکان های استراتژیک در خانه و محیط کار برای تحریک سلامت مطلوب.

 

امروز چوبدستان که تکنیک های چوب زراعی شرقی را تمرین می کنند، از تسلط خود بر هماهنگی و تناسب بین اجزا می‌گویند. ژاپن جایی است که این شیوه نجاری در آن به وجود آمده است.

یکی از دلایل موفقیت ژاپن در نجاری این بود که ابزار فولادی را تولید کردند. استفاده آنها از تیغه های با کیفیت بالا و مهندسی ماشین تراش موجب تولیدات شگفت انگیزی شد که تا خانه های افراد برای تزیین مورد استفاده قرار گرفت.

آشپزخانه ژاپنی نمونه بارز محبوبیت نجاری و تجمل بوسیله چوب در همه عرصه های زندگی است. تکنیکهای مورد استفاده در سراسر جنوب شرقی به سرعت توسعه یافت.

یکی دیگر از فرم های بسیار پرکاربرد در زمینه نجاری چاپ هایی است که بر روی بلوک های تزئینی حک شده است. لاک زدن نیز در جهت توسعه این تکنیک در ژاپن، چین و کره بوده است.

 

در انجیل متی و مارک، متوجه می شویم که پدر یوسف نجار بوده است. در فرهنگ یهودیان آن زمان (قرن اول)، پدر باید به پسرانش در ۱۲ سالگی آموزش می داده است. او در ۱۲ سالگی به فرزندش نجاری آموخت.

ناجیان زمان عیسی مسیح اغلب خواستار ساخت گاوآهن برای شخم زدن شدند، آهن را برش دادند و یک یوغ چوبی برای  گاوها ایجاد کردند. آنها همچنین درب های جدید و فریم های درب و انواع تعمیرات مختلف را انجام دادند.

گاهی اوقات آنها با ساخت یک بالکن چوبی و یا ساختن درها و پله ها به ساختن پروژه ای ساختمانی مانند کنیسه ها کمک کردند. همچنین به تولید کابینهای چوبی برای قرار دادن اشیاء مقدس مبادرت نمودند.

نجاران عبری با توجه به اینکه چه کاری ضروری است، از گونه های مختلف چوب استفاده می کردند که شامل سایپرس، بلوط، خاکستر، سیچمور و زیتون بودند. اگر پروژه خاص بود، ممکن بودمجبور به وارد کردن گرید سدر از لبنان یا استفاده از سهام شراب می ‌شدند.

هنگامی که یک نجار نیاز به چوب داشت درختان را استفاده از یک برنز بزرگ و با کمک دیگر کارگران اره می کرد. او تخته های نازک را از تنه درخت برش می داد. مشکل اصلی در این منطقه عدم وجود درختان صاف و ایستاده بود.

در میان ابزارهای نجاری که در منابع باستانی ذکر شد، اره، پنبه، آچار، چاقو مورد استفاده قرار گرفته است. آنها همچنین از مته کوره استفاده می کردند که دارای دندانه عقب و جلو برای بریدن بود.

کمان تراش یک ابزار ابتدایی خام بود، با این حال یک نجار ماهر میتوانست وسایل تزئینی و کاسه هایش را با آن  شبیه امروز تولید کند. او چوب را با کشیدن یک بند چرم به عقب و جلو مانند یک کمان تبدیل می‌کرد. این حرکت ماشین، تراش و برش را در چوب تراشکاری انجام داد.

با استفاده از این ابزار در دست نجار از زمان کتاب مقدس توانایی ایجاد مفاصل پیچیده تفکیک شده، ماتریس را داشت. با ترکیب مهارت های قابل توجه و صبر و شکیبایی، آنها اغلب محصولات چوبی پر زرق و برق تولید می کردند.

صنعت-چوب

 

صنایع چوبی در خاورمیانه

صنایع چوبی در خاورمیانه برای قرن ها و حتی زمان های کتاب مقدس، به عنوان توضیح برخی از موارد، نشان داده شده است. به عنوان مثال، کتاب عهد عتیق، ساخت مساجد چوبی را برای محفل عبرانیان باستانی ثبت می کند.

سازندگان باستانی خاور نزدیک قایق های چوبی بزرگ را از چوب که در پلات آناتولی (جزیره آسیایی ترکیه) در امتداد ساحل لوانتین (سرزمین های مدیترانه ای مدرن ترکیه، سوریه و لبنان) رشد کرده است، رشد دادند. این چوب چنان طرفدار داشت که ارتش های مهاجم اغلب به عنوان ادای احترام آنها را می خواستند.

باستان شناسان مبلمان ساخته شده از چوب تزئین شده با استخوان عاج و یا فلز را یافته اند که ۸۰۰ سال قبل از میلاد مسیح تولید شده است. در Gordion خانه ادعایی پادشاه اسطوره ای Midas ماشین آلات تراش، گوه، پنجه، چکش،  چنگال، کمربندی و دیگر ابزارهای اساسی پیدا شده است.

پنجره های چوبی مساجد و خانه های خصوصی که امروزه در فرهنگ عربی دیده می شود، در اواسط دوره خفقان باستانی خاورمیانه ساخته شده اند. چوبداران مسلمان از ایران، سوریه، مصر و اسپانیا، طراحی و ساخت پانل های نفیس و دیگر دکوراسیون برای پوشش های دیوار، سقف کلبه ها و انواع مبلمان را طراحی کرده اند. چیدمان آنها دقیق و بسیار ظریف بود.

 

 

امپراطوری روم نیز با استفاده از کارگران چوب ماهر، آبراهه های چوبی و آبکاری با استفاده از داربست های چوبی، کشتی های جنگی و کشتی های قابل ملاحظه ای ساخت.  همچین ساخت قایقهای جنگی که برای پرتاب منجنیق استفاده می شد را با کمک نجاران در اختیار گرف.

آنها همچنین مبلمان از جمله کابینها و صندلی ها را ساختند که از لحاظ ظاهری بازوهای حیوانات را نشان می دادند و بر روی آن موجودات اسطوره ای حک شده بودند.

باستان شناسان از اینکه یک فروشگاه مبلمان سالم را در Pompeii یک شهر باستانی کشف کردند بسیار شگفت زده شدند. آنها همچنین مبلمان ، دکوراسیون چوبی و روش های ساخت را کشف کردند.

چوبداران رومی از انواع مختلف چوب برای خلق اثر استفاده می کردند. گونه چوب شامل آلیکس، راش، افرا، گلی، زیتون و خاکستر بود. با ارزش ترین چوب در امپراتوری روم، Tthyine چوب آفریقایی بود، که اعتقاد بر این بود که قدرت های عرفانی دارد. از این چوب توسط رومی ها و یونانی ها برای ساخت مبلمان استفاده می گردید.

Thyine، از خانواده Cedar  و یک چوب معطر و زیبا است که رومی ها به نام مرکبات یا چوب سیتروئن می‌شناختند.

 

دوره قرون وسطی

دوره قرون وسطی در طول هزار سال بین سقوط رم و رنسانس رخ داده است. از آنجاییکه چوب  شیک ترین مصالح ساختمانی در قرون وسطی بود به همین دلیل  نجاران به عنوان یکی از متخصصان ماهر شناخته می شدند و دارای بعد اجتماعی خوبی بودند.

در این دوره نجارها باید دوره کارآموزی را در میان اساتید طی می‌کردند. ابزارهایی که آنها استفاده می‌کردند بسیار ساده تر از امروز بود ولی برای فراگیری باید علومی مانند ریاضی را در کنار نجاری می آموختند .این دانش برای تولید مبلمان، کابینها و خانه ها بسیار ضروری و حیاتی بود.

تمام ساختمان ها به نوعی از چوب استفاده می کردند. بعضی اوقات ساختمان ها  تقریبا به طور کامل از چوب ساخته می‌شدند. حتی ساختمان های سنگی به مقدار زیادی به استفاده از چوب وابسته بودند. به عنوان مثال ساختمانهای در حال ساخت نیاز به داربستهای چوبی داشتند. برای ساخت رمپها، قابها، درب و پنجره ها حتی کف و سقف از چوب استفاده می‌شد. بعد از اتمام ساخت خانه مقدار قابل توجهی از ابزار مورد نیاز زندگی از چوب ساخته می‌شدند.

اگر چه بسیاری از ساختمان های چوبی قرون وسطی  از بین رفته است، اما هنوز هم ساختمان ها و دیگر سازه های چوبی در حال ساخت هستند.

چوبداران قرون وسطی نیز در ساخت مجسمه های چوبی ماهر بودند، که بعضی از آنها هنوز هم امروزه وجود دارند. این آثار هنری بیزانس یا گوتیک نشان می‌دهد که کارگران چوبکاری به چه میزان دارای مهارت و عشق به هنر خود بودند.

ابزارهای قدیمی نجاری

ابزار مانند پنجره ه ای به گذشته است. آنها به ما اجازه می دهند تمدن هایی را که آنها را ایجاد کرده اند، ببینیم.

در بعضی موارد سرعت  توسعه جوامع با استفاده از ابزارهای نجاری بودند. به عنوان مثال، مبلمان رومی همتایی در قرون وسطای نیز دارد.

رومی ها به دو روش از آهن برای تیغه استفاده می کردند، ابتدا آنها را سخت تر می کردند و دندان های اره را به طور متناوب به راست و چپ متصل می کردند. این باعث شد که اره کمی پهنتر از تیغه برداشته شود و باعث حرکت صاف شد. حرکت اره باید همواره راحت و یکنواخت و خسته کننده باشد.

رومی ها سنگ شکن را اختراع کردند. سنگ شکن دارای یک دسته کروی کوتاه چوبی است که متصل به یک شفت فولادی است که نوک آن شکل قاشق است. این وسیله چوب را قادر می سازد تا نیروی چرخشی بیشتر و فشار پایین سنگین را اعمال کند.

سازندگان چوب در قرون وسطی، وسیله ای برای حفاری عمیق در چوب کشتی ایجاد کردند. این وسیله به نجار قدرت بیشتری برای حفاری در چوب می‌داد. آنها همچنین یک ابزار دوگانه به نام چکش پنجه نیز درست کردند.

 

 

چوب به طور طبیعی بسیار بادوام است و قادر است هزاران سال بدون تغییر قابل توجه در محیط متوسط و محافظت شده نگهداری شود. اما هنگامی که چوب در معرض قارچ ها ،حشرات، موریانه ها، نور، گرما بیش از حد و رطوبت بیش از حد قرار می‌گیرد روند نابودی را در پیش می‌گیرد و این اتفاقی است که برای بیشتر وسایل چوبی باستانی اتفاق افتاده است. رطوبت می تواند یکی از سخت ترین شرایط برای کنترل چوب باشد.همچنین شرایط رطوبت کم نیز می تواند به چوب آسیب برساند.

از آنجا که ابعاد چوب ممکن است در معرض رطوبت و گرما قرار بگیرد، سازنده چوب ماهر باید بتواند این تغییرات را پیش بینی کند تا حفظ یکپارچگی قطعه تکمیل شود. عدم توجه به رطوبت یک دستورالعمل فاجعه بار است.

یکی از ابزارهایی که انسان باستان هرگز به آن دسترسی نداشت، رطوبت سنج است. Wagner Meters اولین رطوبت سنج را در دهه ۱۹۹۰ مهندسی کرد. از آن زمان، شرکت های دیگر شروع به تولید رطوبت سنج کرده اند.

رطوبت سنج واگنر برای رفع رطوبت سطح طراحی شده است. تکنولوژی IntelliSense ™  اجازه می دهد تا رطوبت چوب را دقیق اندازه گیری نمود.

محبوب ترین مدل واگنر برای اندازه گیری رطوبت در تمام گونه های چوب ، چوب جنگلی، چوب نرم، و حتی جنگل های استوایی است که این اندازه گیری رطوبت را به دقت یک دهم از یک درصد ارائه می دهد.

در آستانه نزدیک شدن…

در طول تاریخ بشر، جنگل ها نقاط زیادی از جهان را پوشانده اند.

آنها تمدن را با منابع با ارزش و فراوان به ماارائه دادند:

چوب

چوب یک ماده بود که به راحتی با آن کار می کردند و به آن شکل می دادند،

بنابراین هنرمندان از آن به روش های گوناگون استفاده می کردند.

آنها سلاح و دستگاه های حجومی را از چوب ایجاد کردند. آنها خانه ها، معابد، قایق ها، مبلمان و حتی تابوت ها را با استفاده از جنگل های محلی و یا برای نیازهای خاص ساختند. چوب را از جنگل های معطر و از سرزمین های دور را تهیه کردند. آنها همچنین مجسمه ها و دیگر قطعات تزئینی را از چوب ساختند. وقتی سازه های سنگی برپا شد، چوبدانان از داربست چوب برای کمک به ساخت آنها استفاده کردند.

به عنوان پیشرفت های تمدن ها، آنها از ابزار جدیدی برای برش و شکل چوب و یا ارتقاء آن ااستفاده کردند. امروزه بسیاری از ابزارهای دستی استفاده کنندگان نجاران از زمان های قدیم بوده و  فقط کمی تغییر کرده است.

آنچه امروزه بسیار برای حیات بشر اهمیت دارد حفظ و نگهداری از منابع چوب و استفاده درست و صحیح از آنها است. جنگلها بعنوان بزرگترین منابع چوبی دنیا در خطر نابودی کامل هستند. آنچه بشر امروز به آن بی توجه است استفاده بی رویه و بی مورد از درختان برای انجام امور روزانه است. یک وظیفه جهانی برای تمامی بشریت وجود دارد و آن حفظ منابع جنگلی برای ادامه بقا است.

 

پارتیشن اداری

پارتیشن اداری تولید کننده انواع پارتیشن اداری شامل، پارتیشن دوجداره، پارتیشن تکجداره، پارتیشن ام دی اف، پارتیشن آلومینیوم و دکوراسیون اداری

دیدگاه خود را بنویسید